Къде да изхвърляме, рециклираме, даряваме продукти и вещи? Този въпрос възникна още преди старта на 14 дневното предизвикателство за почистване и подреждане на дома. Него може да откриете в моя Instagram профил – ТУК.
Потърсих информация за няколко раздела вещи, които често се чудим къде да дарим или изхвърлим. Включила съм информацията, която открих и методите, които аз използвам от години.
Изхвърляне на лекарства с изтекъл годен срок и опасни отпадъци.
В България има голям проблем с изхвърлянето на опасни отпадъци и лекарства с изтекъл годен срок от дома. Аптеките не приемат връщане на лекарства с изтекъл годен срок. Информацията, която открих е:
- Мобилни пунктове в които може да предадете: Живак и живаксъдържащи уреди; Лакове и бояджийски материали; Домакински препарати и химикали; Мастила и замърсени опаковки; Фармацевтични продукти (лекарства с изтекъл срок на годност).
За това се грижи Фирма Бал Бок – график на мобилните пунктове в страната може да откриете ТУК. - Друго предложение, което намерих в интернет е правеното на прах на лекарствата и изхвърлянето им например с обелки от картофи. С идеята хората, които ровят в боклука да не ги вземат. Не съм сигурна колко добра идея е това обаче!
- Доста хора изхвърлят лекарствата в тоалетната, но на повечето от тях пише да НЕ се изхвърлят в канализацията. Причината? Проникват в подпочвените води, пречиствателните станции не са предвидени да унищожават точно тази химия.
Проблема си остава доста сериозен. Не съм открила аптека, която да приема фармацевтични продукти с минал срок на годност. Единственото решение според мен на този етап е да се събират у дома на безопасно място, където няма достъп до тях никой и да се следи графика на мобилните пунктове.
Дрехи
Има много начини, по които може да се отървем от дрехи. Било то нови или стари, в добро или в лошо състояние. Ще ви споделя всички методи, които използвам аз и такива, които открих и ми се виждат добра алтернатива.
- Изхвърляне на дрехи, които не могат да бъдат повече носени в предназначени за това контейнери. Такива контейнери са тези на червения кръст, които има из градовете на много места. В магазините на H&M има контейнери и при връщането в тях получавате ваучер за отстъпка при следващо пазаруване. В магазини Mania също има контейнери, отново получавате ваучер за -20% отстъпка при пазаруване – те имат условие дрехите, които се пускат в контейнера да са в плик – имайте го предвид.
- Често добро решение е ако имате запазени дрехи, с които искате да се разделите да попитате приятелки и близки дали искат да ги погледнат. И ако проявяват интерес да ги вземат. Така ще имат нов живот и някой друг ще им се радва.
- Може запазените дрехи да продадете в OLX, Facebook marketplace или Facebook групи. Така може някой друг да им се радва, а вие да спестите или вложите парите в нещо, от което имате нужда.
- Ако можете да вдъхнете нов живот на старите дрехи и да им се радвате още дълго време направете го – това е прекрасен начин да рециклираме тези дрехи. Занесете старите дрехи на шивач и с него ги преобразете в нови, които да носите.
Детски дрехи, играчки и книги
Ако сте родител като мен, знаете колко много дрехи, играчки и дори книги се акумулират. Доста бързо дрехите омаляват, играчките ги израстват, а книгите понякога просто не са точното попадение за вашето дете или вече ги е надраскал. Има доста начини, по които да се отървем от ненужните вещи вече, а някой друг да ги обича и да им се радва, особено когато става въпрос за деца. Моите предложение са:
- Детски играчки и книжки може да дарим на организацията Ангели на България, която е създадена от Българи живеещи във Великобритания. Те събират мебели, детски детски играчки и книжки и изграждат детски кътове в болници в България.
- Умалелите детски дрехи може да подарите на приятелки, които имат по малки деца от вашето. Често детските дрехи стават малки преди да са износени. Ако обаче имате дрехи, които са скъсани или с петна и вече няма как да се използват от друго дете винаги може да ги сложите в контейнерите. За които споменах по горе при Дрехи > точка 1.
- Дарения на дрехи, играчки, книжки, пособия и храни може да направите и на „Движение на българските майки“. Всички дарения се разпределят по домовете, с които те работят.
- Детски книги може да дарите ТУК за създаване на библиотеки в болниците. Кампанията е създадена от Института за здравни активности и технологии.
- Винаги можете да продадете запазените дрехи и играчки във Facebook или друга платформа за обяви.
Електрически уреди
Предполагам повечето от вас знаят, че електроуреди не могат да се изхвърлят в кофите за боклук. Колкото и да се развива рециклирането в България, няма все още контейнери на всякъде специално създадени за изхвърляне на електроуреди било то големи или малки. Въпроса остава какво да правим? Споделям няколко идеи:
- Ако е възможно ремонтирайте стари уреди, които по една или друга причина не работят. Така може да продължите да ги използвате или ако нямате вече нужда от тях да ги продадете или подарите.
- Продайте работещите уреди, които не използвате вече и смятате, че няма да използвате в facebook, olx или друг подобен сайт.
- Ако уредите, които не искате вече са повредени и няма как да се поправят може да се обърнете към фирма. Която да мине през вашия дом да събере тези електроуредите, за да ги рециклира. Има много фирми, които се занимават с това. Може да ги отриете в google.
- Technopolis рециклира електрическо и електронно оборудване. Повече информация може да намерите ТУК.
- На сайта на Tesy може да откриете пунктове, където има контейнери за изхвърляне на уреди в страната. Може да намерите повече информация ТУК.
Споделете ми вие как процедирате и добавете други алтернативи в коментарите по долу, които може би съм изпуснала. Надявам се да намерите полезна информация в тази статия, която да ви помогне да се отървете от ненужното по най-добрия начин.
Вашият коментар